22 października odbyła się już trzecia edycja konkursu pod patronatem Pana Burmistrza Klemensa Podlejskiego. W konkursie brały udział dzieci ze Szkół Podstawowych z Gminy Żarki.Tematem przewodnim konkursu były baśnie i legendy. Baśń to jeden z najważniejszych gatunków epiki gdzie bohater swobodnie przekracza granice świata realnego i fantastycznego np. W Opowieściach z Narnii Łucja przechodzi z jednego świata do drugiego przez szafę.

Opowiada o siłach nadprzyrodzonych, cudownych postaciach, legendach, pojawia się ożywiona przyroda np. gadające drzewa. Jednym ze stałych motywów baśni jest walka dobra ze złem, bohaterowie dobrzy muszą podejmować ryzyko np. w baśni o śpiącej królewnie królewicz musi pokonać smoka. W baśni nie wiemy gdzie dokładnie toczy się akcja, ani w jakim czasie ( większość baśni zaczyna się od słów: dawno, dawno temu za górami za lasami).

Motywy baśni to walka dobra ze złem, szczęśliwe zakończenie( żyli długo i szczęśliwie), morał, fantastyczni bohaterowie ( smoki, wróżki).

Książka U złotego źródła zawiera zbiór baśni polskich wyboru dokonała Stefania Wortman. Tematyka baśni jest bardzo różnorodna, a morały z nich płynące dotyczą pochwały uczciwości, pracowitości, poświęcenia lub zwycięstwa dobra nad złem.

Mistrzem Pięknego Czytania w tym roku została uczennica klasy III c ze Szkoły Podstawowej w Żarkach Oliwia Szpak.

II miejsce uczeń Kl. III c ze Szkoły Podstawowej w Żarkach Łukasz Bednarski

III miejsce uczennica Kl. III b ze Szkoły Podstawowej w Żarkach Oliwia Kotowicz

Wyróżnienia otrzymali Patryk Czechowski ze Szkoły Podstawowej w Przybynowie, Maciej Zalas ze Szkoły Podstawowej w Jaworzniku i Paweł Cesarz ze Szkoły Podstawowej w Żarkach.

W naszym konkursie nie było przegranych. Za udział w konkursie wszystkie dzieci dostały dyplomy i książki.
W przerwie konkursu dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Leave a Reply