25 października w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarkach odbyła się VI edycja konkursu gminnego „Mistrz Pięknego Czytania”.

Z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości w tym roku czytaliśmy powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Treść książki dotyczy polskiej drogi do odzyskania niepodległości. Akcja powieści rozgrywa się w Baku, Moskwie, Charkowie, następnie w szlacheckim dworku Nawłoć oraz w folwarku w Chłodku, by zakończyć się w Warszawie.

Tło historyczne opowieści to I Wojna Światowa, Rewolucja Październikowa, odzyskanie przez Polskę niepodległości, wojna polsko-bolszewicka, ale także zamieszki krakowskie 6 listopada 1923 r.

„Przedwiośnie” zaliczane jest do najważniejszych polskich powieści politycznych, jakie ukazały się w tamtym czasie.

W konkursie brali udział uczniowie z klas VIII.

Młodych czytelników oceniało jury w składzie Pani Teresa Jarkiewicz, Pani Małgorzata Jaskólska oraz Pani Janina Cuglewska.

Mistrzem Pięknego Czytania został uczeń ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jaworzniku Jakub Opasiński, drugie miejsce należy do Julii Wnuk uczennicy Szkoły Podstawowej im. Władysława Szafera w Żarkach a trzecie do Kamili Sikory również uczennicy Szkoły Podstawowej w Żarkach.

Dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników konkursu biblioteka ufundowała dyplomy i pięknie wydane nagrody książkowe oraz słodki poczęstunek.

Leave a Reply