Mistrz Pięknego Czytania

W czwartek 20 października odbył się konkurs czytelniczy pt. „Mistrz Pięknego Czytania”. Jest to już czwarta edycja konkursu gminnego pod patronatem Pana Burmistrza Klemensa Podlejskiego.

Aby uczcić ustanowiony przez Senat 2016 rok „Rokiem H. Sienkiewicza” uczestnicy konkursu czytali nowele Sienkiewicza. Twórczość literacką Sienkiewicz rozpoczął nowelami, napisał ich ponad 40. W swych nowelach pisarz poruszał problematykę społeczno-obyczajową, ważnym tematem był dla niego los chłopów, zajmował się brakiem odpowiedzialności za wychowanie wiejskiego dziecka (Janko Muzykant, Jamioł). W noweli „Bartek Zwycięzca” zarzuca polskim elitom zdradę interesów narodowych i opisuje niedolę chłopa. Apelował o zajęcie się uzdolnionymi dziećmi z ubogich rodzin, pokazywał los emigrantów (Za chlebem). Jego nowele to świadectwo problemów, z którymi borykali się Polacy w trudnych czasach zaborów.

W konkursie brało udział 18 uczniów klas VI z Gminy Żarki. Jury w składzie Dyrektor MDK Magdalena Brzegowska, Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach Anna Janocha oraz Pani Małgorzata Jaskólska nauczyciel języka polskiego oceniło i wybrało laureatów.

Mistrzem Pięknego Czytania została uczennica ze Szkoły Podstawowej w Żarkach Sikora Kamila.

II miejsce uczeń Opasiński Jakub ze Szkoły Podstawowej w Jaworzniku.

III miejsce Czernecka Wiktoria ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie.

Wyróżnienia zdobyli: Widera Aleksandra ze Szkoły Podstawowej w Żarkach, Konieczniak Dominik ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie i Śliwa Klaudia ze Szkoły Podstawowej w Przybynowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci książek H. Sienkiewicza oraz dyplomy, a w przerwie między etapami słodki poczęstunek.

Leave a Reply