W konkursie wzięły udział dzieci ze Szkół Podstawowych z Jaworznika, Zawady, Przybynowa i Żarek, łącznie 23 uczniów.

Konkurs został podzielony na dwa etapy. Po pierwszej części konkursowej dzieci otrzymały słodki poczęstunek a oceniało je jury w składzie: Alicja Misiak (nauczyciel języka polskiego z Zespołu Szkół w Żarkach), Dorota Brzezińska (pracownik Domu Kultury w Żarkach), Elżbieta Stencel (pracownik biblioteki).

„Mistrzem Pięknego Czytania” została Karina Przyborowska uczennica ze Szkoły Podstawowej w Jaworzniku, drugie miejsce zajęła Wiktoria Podsiadlik, uczennica Szkoły Podstawowej w Przybynowie, a trzecie Patryk Kukla z SP w Przybynowie. Jury przyznało też pięć wyróżnień, które otrzymali: Patrycja Kasprzyk z Zawady, Karolina Koper z Jaworznika, Nicola Szecówka z Żarek, Martyna Kołacz z Przybynowa i Piotr Kaczorowski z Przybynowa. Wszyscy finaliści otrzymali wartościowe nagrody książkowe ufundowane przez bibliotekę.

Celem organizowania tego typu konkursów jest rozbudzanie zainteresowań literaturą młodzieżową, promowanie mody na czytanie, propagowanie idei pięknego i głośnego czytania, uczenie rywalizacji w miłej atmosferze, rozbudzanie zainteresowań oraz kształcenie umiejętności pięknego czytania.

Do konkursu wybrałyśmy książkę C. S, Lewisa pt. „Lew, czarownica i stara szafa”, ponieważ w książce znajduje się wiele dydaktycznych wskazówek dla młodego czytelnika. Przede wszystkim taka, że rodzina jest najważniejsza, wspólne spędzanie czasu wzmacnia więzi. Opowiedziana historia uczy nas przebaczać nawet największa zdradę. Przewodnim motywem książki jest walka dobra ze złem. Autor pokazuje, że choć siły ciemności są potężne, to zawsze pokona je poświęcenie, przyjaźń i miłość – mówi Henryka Janusiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarkach.